TALABALARNING O‘QUV MASKANIGA BO‘LGAN MUNOSABATLARI

 

Pedagogika oliy ta’lim muassasalari talabalarida, avvalo, o‘zlari tahsil olayotgan o‘quv maskaniga mehr qo‘yish, uni astoydil hurmat qilish his-tuyg‘ularini yuksaltirish lozim. Buning uchun esa talabani o‘quv maskani faoliyati, qo‘lga kiritilgan yutuqlar bilan to‘liq tanishtirish maqsadga muvofiqdir. Bu o‘rinda shu o‘quv maskanini tamomlab, bugungi kunda nufuzli joylarda faoliyat yuritayotgan sobiq talabalar faoliyati, ularning mazkur o‘quv maskani to‘g‘risidagi fikrlari bilan talabalarni yaqindan tanishtirish ham ijobiy samara beradi.

 

 

DARS SIFATIGA MUNOSABAT

 

Dars-bevosita oʻqituvchi yetakchiligida muayyan oʻquvchilar guruhi  bilan oʻtkaziladigan oʻquv mashgʻulotidir. Dars mashgʻuloti qat’iy jadval asosida olib boriladi. Darsning asosiy belgilaridan biri ilmiylikdir. Darsda oʻrganiladigan bilimlar hozirgi zamon fani yutuqlarini oʻzida aks ettirishi, ta’lim jarayoni maqsadi hamda bolalarning real bilish imkoniyatlariga mos boʻlishi zarur.

Dars-jamoa mehnati jarayoni. Darsni ijodiy tashkil etish, vaqtdan unumli foydalanish, mashgʻulotlarni oʻz vaqtida oʻtkazish bolalarda jamoa boʻlib ishlay olish koʻnikmalarini shakllantirish, oʻzaro yordam va bolalar oʻrtasida hamkorlik oʻrnatish yoʻllari bilan mashgʻulotlar jamoa mehnati jarayoniga aylantiriladi.

Darsga qoʻyiladigan talablar

Didaktik yoki ilmiy talablar sirasiga quyidagilar kiradi.

1. Har bir darsning maqsadini aniq belgilash

2. Darslarning optimal mazmunini, oʻrganiladigan bilimlar koʻlami, shakllantiriladigan koʻnikma va malakalarni oldindan aniqlab qoʻyish.

3. Darsni tashkil etishga oid ta’lim metodlarini, vositalarini tanlash, oʻquvchilar bilish faolligini ragʻbatlantirish, oʻquv topshiriqlari, mustaqil ishlarni ta’limga tatbiq etish.

4.Ta’lim qoidalarini (ilmiylik, faollik, izchillik, fanlararo aloqa va h.k) ogʻishmay amalga oshirish.

Darsga qoʻyiladigan tarbiyaviy talablar qatoriga  quyidagilar kiradi:

1.Darsda oʻrganiladigan oʻquv materiallari boʻyicha tarbiyaviy xulosalar chiqarish.

2.Nazariy bilimlar asosida ilmiy dunyoqarashni rivojlantirish.

3.Bolalarda oʻqishga oid ijodiy motivlarni uygʻotish, bilish, oʻqish-oʻrganishga havas ishtiyoq, qiziqishni shakllantirish.

4. Dars jarayoniga, pedagogik takt qoidalariga rioya qilish.

Darsga qoʻyiladigan tashkiliy talablar jumlasiga quyidagilar kiradi.

1.Dars uchun puxta yoʻnalgan konspekt yoki reja tuzish.

2.Darsning bosqichlariga (dars bosqichlarining oʻzaro bogʻliqligi, darsda amalga oshiriladigan ishlar, oʻquv topshiriqlarining oʻzaro aloqadorligiga) rioya qilish.

3.Dars tezligini oʻquvchilarning tayyorgarligiga moslashtirish.

4.Dars uchun ajratilgan vaqtdan toʻlaqonli foydalanish.

Yangi oʻquv materialini oʻrganish va mustahkamlash  darslari

Yangi oʻquv materialini oʻrganish va mustahkamlash darslari ta’lim jarayonining eng koʻp qismini ishgʻol qiladi. Bu dars turining asosiy vazifasi turli oʻquv fanlariga oid qonuniyatlarni, gʻoyalarni, omillarni oʻrgatish va ularni dastlabki mustahkamlashdir.

Bilimlarni oʻzlashtirish keng tushunchadir. Oʻzlashtirishniig uch xil darajasi mavjud: bilimlarni idrok etish, ma’nosiga tushunish, xotirada saqlash darajasida oʻzlashtirish; bilimlarni    oʻxshash    sharoitlarga tatbiq yeta olish darajasida oʻzlashtirish. Oʻquvchilar yangi oʻquv materialini oʻrganish va mustahkamlash darslarida bilimlarni oʻz soʻzlari bilan aytib bera bilish, oʻrganilgan bilimlarga doir omil keltira olish, bugun oʻrganilgan bilimlarni oldin egallagan bilimlardan ajrata bilish darajasida oʻzlashtirmogʻi lozim.

Bu dars turida quyidagicha vazifalar hal etiladi; oʻquv materialining asosiy gʻoyasi, maqsadni anglash; shu bilimlarning inson faoliyatidagi ahamiyatini fahmlash; yangi oʻquv materialiga oid bilimlarni idrok etish; ularning asosiy hususiyatlarini tushunish; oʻrganilgan bilimni qayta esga olish yoʻlini, uni amaliyotda qoʻllash yoʻllarini egallash.

Yangi bilimlarni oʻrganishda deduksiya va induksiya

Oʻquv materiallari,asosan,ikki xil yoʻl bilan oʻrganiladi; deduktiv yoʻl, induktiv yoʻl.

Yangi oʻquv materiali deduktiv yoʻl bilan oʻrgatilganda bolaning aqliy faoliyati ta’rif, qoida, xulosalar, umumlashmalardan amaliyotga qarab boradi. Avval asosida materialning umumiy tomonlari izohlanadi, keyin materialning xususiy tomonlari izohlanadi. Oʻquv fanlari (masalan, matematika)ga oid materiallarni izohlashda  deduksiyadan  foydalangan ma’qul.

Yangi bilimlarni oʻrgatishning ikkinchi yoʻli induksiyadir. Bundan oldin omillar asosida oʻquv materialining hususiyatlari alohida tahlil yetiladi. Soʻngra qoida, qonuniyat, ta’rif, aksioma shaklida xulosalar chiqariladi.

Yangi oʻquv materialini oʻrganishda oʻquvchilarning oldin oʻrgangan bilimlari, hosil qilingan malakalari, hayotiy    tajribalariga tayanish ta’limning samaradorligini oshiradi. Oʻrganilgan bilimlarni, malakalarni, tajribalarni esga tushirish va undan bilimlarni ongli oʻzlashtirish vositasi sifatida foydalanish turli yoʻllar bilan amalga oshiriladi: yangi mavzuni oʻrganish uchun kerakli bilimlarni, malakalarni oʻqituvchining oʻzi yeslatadi va yangi bilimlar oʻzlashtirilgan mavzuning davomi sifatida tushuntiriladi: oldin oʻrganilgan materialni oʻquvchilardan birontasi esga tushirib aytib beradi, oʻqituvchi oʻquvchi fikriga bogʻlab oʻz tushuntirishlarini boshlaydi; oʻtilgan mavzu yuzasidan sinf jamoasi bilan suhbat oʻtkazadilar, keyin yangi mavzuni tushuntirishga oʻtiladi; oʻtilgan mavzuga oid mustaqil ish tashkil etiladi, bajarilgan mustaqil ish ustida suhbat oʻtkaziladi, soʻngra mavzuni izohlashga kirishiladi.

 

Muammoli darslar

Yangi oʻquv materialini oʻrganish va mustahkamlash darsning yana bir turi muammoli darslardir. Oʻquvchilarning mustaqil aqliy faoliyati bunday darslarning psixologik zamini sanaladi. Bu darslarga ham an’anaviy darslarga oʻxshab qator pedagogik talablar qoʻyiladi. Ilmiylik,sistemalilik, izchillik, onglilik va didaktik talablar sanaladi. Shu bilan birga, muammoli darslarning oʻziga xos hususiyatlari ham mavjud. Muammoli dars ta’limning boshqa turlari, tizimlarini, metodlarini tamomila inkor etmaydi. Uning asosiy hususiyati ta’lim jarayonining ma’lum boʻlimida yangi bilimlarni oʻrganish jarayonida yangicha bilim, yangicha faoliyat koʻrsatish metodlarni ijodiy egallash bilan harakterlanadi.

Muammoli darslar quyidagicha tashkil etiladi:

- darsning boshlanishi, bu bosqichda bolalarning oʻquv materialiga qiziqishlarini oshirishga oid ishlar qilinadi,   mavzuga doir muammo yoki muammolar qoʻyiladi;

- qoʻyilgan muammo ustida oʻqituvchi va oʻquvchilarning birgalikda ishlashi. Bu bosqichda oʻquvchilar muammo, uni bajarish boʻyicha oʻz fikrlarini oʻrtaga tashlashib fikrlashadi;

- muammoni yechish metodini tanlash. Bu bosqichda bolalar aytgan metodlar(farazlardan) biri tanlanadi;

- tanlangan metod asosida koʻplab muammo bajariladi;

- muammo yuzasidan xulosa chiqariladi, chiqarilgan xulosa yangi oʻquv sharoitiga tatbiq etiladi.

 

Oʻtganlarni takrorlash va malaka hosil qilish darslari

Oʻquv fanlari boʻyicha oʻrganilgan bilimlarning puxtaligi koʻp jihatdan takrorlash va malaka hosil qilish darslarini tashkil qilishga bogʻliq. Bunday darslarda oldin oʻrganilgan bilimlarga, qoida va ta’riflarga takroriy duch kelinadi. Oʻrganilgan oʻquv materialiga takroriy qaytish va shu mavzuga oid omil toʻplash, tahlil etish, solishtirish asosida olib boriladi, mavzu boʻyicha yetarli mashq qilinadi. Mashq qilish, bilimlarni turli oʻquv sharoitlariga tatbiq etish yoʻli bilan oʻrganilgan bilimlar takroriy tasavvur yetiladi. Ana shunga koʻra bu dars turi oldin oʻrganilgan bilimlarni qayta esga tushirish va esga tushirilgan bilimlarni turli oʻquv sharoitlariga tatbiq etish shakli sanaladi.

 


TALABALARNING OʻQITUVCHI SHAXSIGA BOʻLGAN MUNOSABATI

 

«Ustoz muallimsiz qolsa gar zamon,

Nodonlikdan qora boʻlardi jahon».

Abdurahmon Jomiy

 

Hayotda har qanday kasb egalari-yu, olimu donishmandlar ham avvalo USTOZdan  ta’lim oladilar. Ustozlar yoʻl-yoʻrigʻi bilan insonlar hayotda oʻz oʻrnini topadilar, turli sohalarda faoliyat olib boradilar. Ustozlik – buyuk sharaf, oliy martabadir.

USTOZ – muayyan fan, bilim, sohada betakror olim, pedagog, mutaxassis, oʻz yoʻnalishi boʻyicha barcha yangiliklardan boxabar, hayotda oʻz oʻrnini topgan; mavqyei, salohiyati va maktabiga ega, olim-fuzalo, oqil, komil, oʻrnak boʻladigan, oʻzining ilgʻor tajribasiga ega va kelajakni ilmiy tasavvur qiladigan; ilmli, bilimli, hamma tomondan tan olingan maslahatgoʻy inson.

Inson paydo boʻlibdiki, tarbiya jarayoni mavjud, tarbiya paydo boʻlgan vaqtdan beri pedagogik faoliyat uzluksiz davom etib kelmoqda. Oʻqituvchilik, tarbiyachilik kasbi barcha ijtimoiy tuzumlarda sharafli hamda oʻta mas’uliyatli, qiyin va murakkab kasb hisoblangan.

Sogʻlom, har tomonlama barkamol avlodni etishtirish uzluksiz ta’lim tizimida mehnat qilayotgan pedagogning saviyasiga, tayyorgarligiga va fidoyiligiga, yosh  avlodni oʻqitish va tarbiyalash ishiga boʻlgan munosabatiga bogʻliqdir. Oʻqituvchi jamiyatning ijtimoiy topshirigʻini bajaradi. Shunday ekan, har tomonlama yetuk mutaxassislarni tayyorlashda oʻqituvchi muayyan ijtimoiy-siyosiy, pedagogik talablarga javob berishi lozim. Oʻqituvchi mustaqillik gʻoyasiga e’tiqodli, har tomonlama rivojlangan, ilmiy tafakkuri, kasbiga tegishli ma’lumoti bor ya’ni oʻz fanining chuqur bilimdoni, pedagogik muloqot ustasi, pedagogik-psixologik va uslubiy bilim va malakalarni egallagan boʻlishi hamda turli pedagogik vaziyatlarni tezda aniqlay bilishi, oʻrganishi va baholay olishi zarur.

Bugun pedagogning ma’naviyati, mafkuraviy e’tiqodi va oʻquv  jarayonini yaxshi bilishi katta ahamiyatga ega. Birinchidan, pedagog jamiyatning fuqarosi sifatida oʻz mavqyei  va faol oʻrnini oʻquvchilarga namoyish eta olishi lozim. Xususan, uning jamiyat va oʻz  jamoasidagi oʻrni, tanlagan kasbi, oʻqitayotgan predmeti boʻyicha chuqur bilimga ega boʻlishi, talab va qoidalarga amal qilishi, me’yor va qonunlarni hurmat qilishi  lozim. Ikkinchidan, pedagogning e’tiqodi va bilimdonligi uning yangi bilimlar, oʻzi tanlagan sohasidagi yangiliklarga nisbatan qiziqishida namoyon boʻladi. Uchinchidan, e’tiqodli va bilimdon pedagog oʻziga xos fikrlash tarzi bilan ajralib tura olishi shart. Chunki, yoshlar Shunday noyob, qaytarilmas, andozasiz fikrlash sharoitidagina mustaqil fikrlashga oʻrganadilar va fanni boshqa fanlardan ajrata oladilar.

Amaliyotda eng obroʻli, bilimdon pedagoglar birinchi navbatda  insoniy bilimdonlik sohiblari boʻlishadi va shundaylarni oʻquvchilar yaxshi qabul qilishadi. Chunki zamonaviy oʻquvchi koʻplab ma’lumotlarga ega, uning psixologiyasi, talab-takliflarini aniq bilib til topisha olgan shaxsgina pedagogik jarayonda katta yutuqlarga yerishadi.

Buyuk mutafakkir shoir Alisher Navoiy aytganidek, «Muallimning maqsadi mansab uchun kurash boʻlmasligi, bilmagan ilmlarini aytmasligi, oʻzini koʻrsatish uchun dars bermasligi, ochkoʻzlik va johillik qilib, quruq gap sotmasliklari, gʻavgʻo  koʻtarmasliklari lozim». U muallimlikni olijanob va faxrli kasb deb hisoblaydi. Shu sababdan boʻlsa kerak:

Haq yoʻlida  kim senga bir harf oʻqitmish ranj ila,

Aylamak boʻlmas ado oning xaqqin ming ganj ila.